Булгари и богомили в Италия и епохата, предшествала Ренесанса - част 2
Лилията е преобладаващ елемент в архитектурната скулптурна украса по останките от двореца и от Кръглата църква във Велики Преслав (края на ІХ век – нач. на Х век). Тя е често срещан елемент в европейската хералдика, вкл. и в гербовете на редица знатни италиански фамилии през Ренесанса.
Установено е, че европейската късна античност не е познавала музикални струнни лъкови инструменти. В съгласие с насоки, дадени от известни органолози, издирихме свидетелства, според които лъкът и първите такива са създадени именно от централноазиатските народи – коневъди, сред които формират културата си до Великото преселение и булгарите. Споменатият вече по-горе техен дуалистичен светоглед – мъжко, светло и женско, тъмно начало на видимия свят, е повлиял и на устройството на инструментите, поради което те имат само две струни: „мъжка”, сплетена от бял конски косъм и „женска” – от черен. 6. M. Ragib Gazimihal. Asia de Anadolu Kainaklarinda Iklig Ankara, 1958. Цит. По W. Bachman. OP. cit. s. 21. На същата страница вж. и мненията на К. Закс и Н. Бесарабов за централноазиатския произход на лъка.
Езиковед обоснова хипотезата за „уйгурски” произход на лъка и за пренасянето му в Европа „от хуните”. Освен с маска – прадед и лилия, по правило тези инструменти са били украсявани, както монголския струнен лъков инструмент „морин хур” и днес, със споменатия символ дълголетие. Прегледът на множество ранни лъкови инструменти от европейски музейни колекции показва, че немалка част от тях имат за украса оригинала, или варианти на символа. Италиански художници (като Тинторето – 1518-1594 г.) рисуват в картините си подобни инструменти “Музициращи девойки”.
По време на доказано присъствие с векове на територия на древния Кушан (Средна Азия, с приблизителен център съвременен Афганистан) със своите лък и лъкови инструменти, преди да догони сънародниците си в Предкавказието към края на V – нач. на VІ век, клон на булгарите има етнокултурни контакти и с население на завладени от кушаните североиндийски области, които свирят на три- и четириструнни крушообразни, дрънкови лютни. Булгарите с успех свирят и на тях с лък (макар те да не са пригодени за такова изпълнение) и даже ги предпочитат, тъй като са многострунни и имат по-добри акустични качества. Този именно нов тип, многострунен лъков инструмент, с крушообразна форма и с високи акустични възможности, е известната в Европа българска гъдулка – част от синтеза, довел според органолозите до шедьоврите на ломбардските лютиери в Италия през Ренесанса – съвременната цигулка. Някои от старобългарите-булгари са продължили да използват гъдулката-лютня и като дрънков инструмент, свидетелство за което е бронзовата фигурка на булгарин лютнист от Плиска. (Археолози, издирващи свидетелства за древна руска писменост в Новгород са учудени да открият и “българска” гъдулка – както самите те я описват!) Като дрънков инструмент внесената от булгарите гъдулка-лютня вероятно лежи в основата на развитието и на появилите са през ХІІ-ХІІІ век също в Италия мандоли, мандолини ребек, притежаващи подобна на нейната форма на корпуса. Неопровержимо свидетелство за централноазиатския произход на прототипите на ранните италиански струнни лъкови инструменти е и лирата „Да Брачо” от 1511 г.
Същата има за корпус женски торс с талия и ключова планка маска- прадед, коронована с лилия. По долната й дека са врязани бюст, венерин хълм, вариант на символа дълголетие, и мъжка, коронована с палмета, лицева маска, сходна с маските-прадед от амулети, съхранявани в музея Велики Преслав. Надлъжните успоредни бяла и черна ивица по грифа и струнника на лирата са очевидно спомен от „мъжката” бяла и „женската” черна струна на далечния й прототип, чиято обща символика тя е съхранила.
Едно задълбочено изследване на гореизложеното, включително и от езиковеди, вероятно би позволило:
1. Значително да завишим статистическите данни в работата на В. д’Амико.
2. В светлината и на досега известното по проблема да заговорим в бъдеще по-уверено за макар и скромно, но съществено участие на булгари и старобългари в подготовката на европейското движение, познато в културната история на човечеството като Италиански ренесанс.
(Край)