Българският език в глобален мащаб се разпространява с бързи темпове, казва доц. д-р Ана Кочева от Института за български език към БАН. Броят на българските училища по света също се увеличава бързо. „Прави впечатление, и това посочват и от Държавната агенция за българите в чужбина, а и ние в контакт с нашите общности установяваме, че българските училища навсякъде по света се множат и то в много бърза прогресия. Дали ще са под формата на неделни или някаква друга - това няма никакво значение, но като че ли има нов импулс за ребългаризация. Там, където има смесени бракове, ситуацията с българския език е много по-сложна, защото в семейства, в които майката е българка, езикът като че ли се поддържа по-добре. Там, където ситуацията е обратна, той се губи много по-бързо“, добави доц. Кочева.
Специалистът допълни, че в езика ни се наблюдава и възраждане на диалектите и интересът към тях.
Доц. Ана Калчева посочи, че българският е признат за официален в американски щати като Илинойс, където в област Кук например данъчната администрация работи на него, успоредно с английския.
Изследването, проведено от БАН, се казва „Българският език на ново място по света”.
В източната част на САЩ учени организират конгреси, на които официалните езици са български и английски. Имаме толкова изследователи там, че могат да си позволят такъв лукс, разказа досегашният ректор на МУ в София акад. Ваньо Митев.
Родните езиковеди са категорични, че зад граница българският се разпространява с бързи темпове - не само в изгубени от страната ни територии след Междусъюзническата, Първата и Втората световна война, но в държави от Новия свят, и не само.
Източник: агенция "Фокус"