Анатолий Павлович Будьонний - бездомният изобретател в брой 223

Анатолий Павлович Будьонний - бездомният изобретател
Категория: Реформа „СВОБОДНИ ПАРИ”

Анатолий Павлович Будьонний – бездомният изобретател, приспособил транзисторите/логиката за работа в контролерите (съкровището на трилионната NVIDIA), градивните елементи на IT/AI-облаците, криптофермите и мн. др.

Бездомният изобретател е автор е над 100 патента. И както той разкрива в интервютата, които дава, основното довело до важните му изобретения е „Теорията на топло-масообмена“. Естествено, става въпрос за извършване на работа с ЕНЕРГОЕФЕКТИВЕН топло-масообмен. Той не винаги е благоприятен за хората. За едни може да е полезен, но същевременно – вреден за други.

Будьонний усъвършенства транзистори и логически елементи, които да са способни да работят без дигитализация на обработваните величини. Директна и светкавична обработка – аналогова логика с полупроводникови електронни елементи. Преди това електронни лампи и невристори са били способни да вършат това – залегнало е в един от четирите постулата на Джон Атанасов (4. - „I would compute by direct logical action, not by enumeration.“) и именно то дава разликата между калкулатор и компютър. Будьонний прави полупроводниковите шлюзове приложими за контролери, аналогова логика. Именно поради енергоефективния топло-масообмен (АДИАБАТНАТА работа), въпросните логически елементи могат да бъдат миниатюризирани, без да пречат с топлина на себе си и околните. С полупроводниковите контролери електрожени, електродвигатели, захранвания... стават леки, икономични и компактни. Будьонний е изобретателя на „леките електрожени“ – можете да намерите информация за тях в Интернет (сварочный аппарат Буденного). Той прави революция и при дъговата сварка и при индукционната закалка.

Полупроводниковите захранвания и контролери на Будьонний помагат да бъдат осъществени работещи варианти на съветския „IT-облак“ OGAS (ОГАС), той обаче не бил за общонародно ползване. Амазон и Гугъл го дават на бизнеса и населението.

 Според статия на Анатолий Павлович, малко след изобретените от него адиабатни полупроводникови шлюзове (през 1967г.), съветските военни вече разполагали с „компютри“ (КОНТРОЛЕРИ към компютри) с аналогова логика – 1969г. Изобретателят представя в публикация още в началото на Перестройката и невероятно бързите им реакции и светкавична обработка на входно-изходни данни - това, което днес виждате у автономните автомобили, приземяващи се степени на ракети, бягащи и подскачащи роботи... Аналоговите полупроводникови контролери намират светкавични решения на сложни задачи, като сметачните линийки, при съответна допустима за тренинга/разграфяването грешка.

Още през 1967г в Съветския съюз е изобретен плосък дисплей, който е подходящ за осцилографи и телевизори. Изобретението се води на авторски колектив и името на Будьонний е скрито от публичност - съответно и принципът е запазен в тайна. Да, имало е плосък светлинен дисплей няколко години преди това, но за осцилографи и телевизори той е непригоден. Благодарение на контролерите на Анатолий Павлович, образи на изображенията могат да се „изписват“ моментално (като у кинескопите) на компактни „RAM“ памети, а впоследствие да се дешифрират за бавните дисплеи. Не иска спор, че аналогичен принцип работи и при матриците на цифровите видеокамери.

Потърсете за откраднатия от Виктор Беленко МиГ-25. Контролерите на самолета са били под особено внимание от Запада – те са можели да навигират автоматично летателни машини и междуконтинентални ракети по звездната карта, коригирайки отклоняващите се от маневрите жироскопи. Образно казано, намират автоматично „MBR“ (Master Boot Records) на небесния „диск“.

Стив Джобс е искал да се сдобие със съветските OCR системи за символно разпознаване, а те се дължат на АДИАБАТНИТЕ АНАЛОГОВИ логически елементи в контролерите. Печели обаче Бил Гейтс, с централен офис в „съветски“ Сиатъл – изпратен е в САЩ Владимир Пентковский, който да напътства вграждането на необходимите контролери в микропроцесорите за MS (Intel/AMD). В резултат на това MS получава пълна хегемония при бързото разпознаване/дигитализация на оптичните дискове. Приложни програми, игри, музика... - всичко носи разграбване на дисковете със софтуер от MS и машините за тях.

Екипът на Пентковский усъвършенства суперскаларните архитектури за процесорите на MS, паралелната обработка на потоци от данни с едно ядро (Hyper Threading), внедрява концепцията за многоядрените процесори.

Руските програмисти спокойно можели да си инсталират свои OCR системи, да се работи с тях, вместо Стив Джобс да ги купи и „запечата“ с високи цени. През 1997ма години компанията на Джобс едва не фалира, спасена е великодушно от съветския (негласно) човек – Бил Гейтс.

Така изобретението на Будьонний се развихрило на глобалната мегасцена на компютрите. Но никой не се сещал за автора.

До това време, през съветските години Будьонний опитал и емиграция във Франция, за да патентова с глобален патент компютърните/IT-клауд машини, върху които сложили ръка военните в СССР. Съобразително не се отказал от съветско гражданство. Патентовал, но това едва не коствало живота му, принуден да работи всякакви тежки и зле платени работи (таксата била над 20 000 фр.франка). Франция не ценяла патентите в областта на електрониката и не притежавали кой знае колко такива. Впоследствие западни компании и техни подизпълнители използвали различни теоретизации, за да избегнат глобалния патент. Будьонний бил изтрит от историята на компютрите/контролерите/AI, а той някога е водил преписка и със знаменития Уилям Шокли (изобретател на транзистора, Нобелов лауреат).

Живеейки вече в Русия, роденият в Абхазия руснак започнал подготовка на книга за компактен и ЕНЕРГОЕФЕКТИВЕН ректификатор (алкохол, прясна вода и мн.др.). Желаел да запознае обикновения човек с Теорията на топло-масообмена. Мислел, че ще печели от продажба на ВАЖНОТО познание/ПРОСВЕТА, след като бил пренебрегнат от капиталистите. Все още се пречи на ръкописите му, да видят пълно отпечатване. В някои страни прясната вода, добивана чрез ректификатори с ЕНЕРГОЕФЕКТИВЕН топло-масообмен струва в пъти по-евтино от българската. Това е капитал, който посветените в капитала не биха желали да делят.

 Годините минавали, Будьонний и съпругата му били в напреднала възраст и при едно нейно заболяване се наложило да се тича по болници... Жена му се споминала, а нейните близки решили користно да хвърлят вината върху Анатолий. Нямал деца от нея, които да наследят апартамента, за който той е давал парите. Не предвидил да се подсигури с документи на свое име. Така се оказал на улицата.

Никой от бездомниците в приютите/“камерите“ не се интересувал от колосалните научно-технически приноси на Будьоний и издевателствали още повече върху него. Едва при раздаването на храна за бедни от влогъри, той успява да привлече публика за интересната си и опасна съдба. Многократно се разминавал със смъртта, докато бил бездомен (около година). Добри хора събирали средства, влогърите му осигурили и самостоятелна квартира. Пенсията му за прехрана е достатъчна. Известно време пребивавал и в дом за стари хора. Обаче го сполетяло заболяване от Ковид и след лечението му, бидейки бездомник, започват да го настаняват сред хора с психически увреждания. Трябва да се отбележи, че в такива домове и храна и хапчета се дават с цел „забравяне на натрапчиви мисли“. Не са минали много години, а спомените на Будьонний (87 годишен) рязко се губят. Не е толкова интересен за влогърите, както бе до неотдавна. Не са способни да забележат колосалния му принос за компютрите и AI.

Трябва да се направи всичко възможно Будьонний да бъде оценен от правителството на Русия и страни, като България, които се славят като компютърни и AI нации!

Впоследствие ще бъде осъзнат и фундаменталният български принос за IT/AI-облаците. Как електронното банкиране бе заставено/стимулирано с дейта-майнинг да развива и мащабира (до IT/AI-облаци) енергоефективността в микрочиповете и в помещенията на контролерите и компютрите.

Статията е прочетена 516 пъти
Назад към брой 223Назад

вестник Квантов преход 2011 - 2025