Декември е един от месеците от годината, които са наситени с християнски празници
Православната църква почита редица светии, а на 25 декември отбелязваме един от най-големите празници – Рождение Христово
4 декември
На 4 декември църквата почита света Варвара, която се приема за покровителка на починалите от внезапна смърт – тези, които са нямали време да се покаят и причестят. В някои райони на страната света Варвара е приемана за покровителка на болните деца. Празникът се наричал още Женска Коледа, тъй като девойките се пременявали, обикаляли домовете и пеели песни за здраве. Този ден е натоварен с предричания в обичаите – по седенките се извършвали гадания коя девойка за кой момък ще се омъжи.
5 декември
На 5 декември православната църква чества св. Сава Освещени, построил в края на живота си множество манастири и болници. Сава е свързан и с плодовитостта, затова на този ден бездетните булки изпълнявали ритуал, заедно с най-старата жена в дома. Предците ни изпитвали страхопочитание към св. Сава, защото вярвали, че „засява“ болестите по хората, от там идва и изразът „Варвара заварява болестите, а Сава ги разсява“.
6 декември
На 6 декември честваме св. Николай Мирликийски Чудотворец, а празникът е известен като Никулден. Свети Николай е почитан като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите. Св. Николай Мирликийски е един от най-почитаните светци в България и в целия християнски свят. Никулден е празник и на Бургас, чиито жители са го избрали за свой небесен покровител.
9 декември
На 9 декември православната църква чества зачатие на св. Анна, майка на Богородица. Св. Анна се смята за покровителка на брака, семейството, майчинството, закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени. Българската православна църква отбелязва зачатието на св. Анна на 9 декември, а нейната смърт – на 25 юли.
20 декември
На 20 декември православната църква почита антиохийския епископ св. Игнатий Богоносец, осъден на смърт заради християнската си вяра. От този ден започват коледните и новогодишните празници. Много е важно какъв човек ще влезе пръв в къщата - добър или лош, защото според народните вярвания от това зависи каква ще е цялата година.
22 декември
На 22 декември православната църква чества св. великомъченица Анастасия. Според народното поверие, ако на този ден времето е хубаво, през юни ще е суша, а ако вали – и през юни ще вали.
23 декември
На 23 декември, почитаме паметта на Св. Наум, един от най-близките ученици на славянските първоучители Кирил и Методий. Имен ден имат всички, носещи имената Бисер, Бисера, Бисерка, Бистра, Наум.
24 декември
На 24 декември отбелязваме един от най-големите християнски празници - Бъдни вечер. Празникът Бъдни вечер е посветен на дома, огнището, но и на починалите предци - родственици, които също се смятат за част от семейството.
25 декември
На 25 декември празнуваме Коледа. Рождество Христово, също познато като Божик или Божич, е един от най-големите християнски празници. На него християните честват раждането на Сина Божий Иисус Христос. Според Евангелието от Лука това станало в град Витлеем, провинция Юдея.
26 декември
26 декември, вторият ден на Коледа е събор на Пресвета Богородица. След Рождество Христово вярващите се събират, за да величаят с хвалебни и благодарствени песни Божия промисъл и да отдадат почит на св. Богородица, родила Спасителя.
27 декември
На 27 декември почитаме паметта на св. Стефан. Това е третият ден на Коледа и последният празник за годината. Със Стефановден се „затваря кръгът“ на старата година.