За сблъсъка на ценности, за организирането на международно русофилско движение, за "Специална военна операция" (СВО) в Украйна… и други акценти – в поредното участие в популярното политическо предаване на канал 1 по РТ “Большая игра“ на Николай Малинов - председател на НД "Русофили" и председател на "Русофили за възраждане на Отечеството" (ППРВО) .
Вячеслав Алексеевич Никонов - съветски и руски политик, учен, писател:
Днес се радваме да видим нашия приятел Николай Малинов, който ръководи русофилското движение в България, един от най-уважаваните русофили в света.
Сред страните, които бяха съюзници на СССР и като цяло добри приятели в продължение на много десетилетия, беше, разбира се, България. Ето какво направи Русия за България в исторически план: осигури независимостта на България, бори се за нея, проля кръв, освобождава я няколко пъти, измъкна я след Първата световна война, след Втората световна война, когато България се оказа от грешната страна на историята.
Същото се случи и с германците. Все пак ние изтеглихме западната група войски от Германия. Това са 550000 души, 140000 единици оборудване, 777 военни лагера. А сега получихме "благодарност" – немски танкове в Украйна.
Ясно е, че всичко това се случва преди всичко, защото, да, бяха направени колосални грешки, които доведоха до най-голямата геополитическа катастрофа на 20-ти век, но също и защото западните правителства сега действат срещу интересите на собствените си народи.
Германците не подкрепят предоставянето на танкове, американците - не, българите...
Българите се оказват едни от най-големите дисиденти изобщо в европейското пространство. Ако погледнем проучванията на общественото мнение, още повече, че са засегнати и от икономически затруднения, свързани със санкциите на ЕС срещу Русия, само 21% от българите одобряват дейността на правителството, докато в ЕС 33% от населението подкрепят мерките на националните правителства срещу поскъпването на живота?!
Изглежда, че и властите в България са против военната помощ на Украйна. Президентът на България Румен Радев направи едно от най-интересните изказвания, което трудно намерихме, защото бе изчистено както в радиото, където говори, така и в сайта на самия президент. Но въпреки това интернет помни всичко.
И нека чуем изявлението на българския президент от 21 януари т.г.. "Румен Радев: Не мога да приема позицията, че това е война на ценности, която може да бъде по-ценна от мира и човешкия живот. Снабдяването с оръжие означава да гасим огъня с бензин. Ние сме съгласни, че ще има много повече жертви и приемаме позицията, че войната трябва да се води до пълен крах на една от страните, което неизбежно ни тласка към глобален конфликт с възможност за ядрено самоунищожение. Ако по-богатите европейски държави могат да си позволят да изпратят оръжия и да продължат тази война на социално и икономическо изтощение, защото техните резерви като държава и граждани, личните резерви на техните граждани все още остават.
Но ако погледнем България, можем ли да си позволим това в едно общество, в което много хора вече нямат лични резерви? Тези хора са под границата на приличен начин на живот, как ще им се отрази това? Искам да мислим за тези хора и е мой дълг и дълг като президент да мисля и да бъда солидарен с тях."
Малинов:
Българският президент е с последователна позиция и това може да се приветства в смисъл, че е против доставките на оръжия за Украйна. И най-важното, той го нарича наливане на масло в огъня. Това трябва да се приветства. Но той гледа на всичко през призмата на икономиката. Смята, че няма сблъсък на ценности. Ако нямаше сблъсък на ценности в смисъл кое е добро и кое е лошо, нямаше да има война в Украйна, нямаше да е тази глобална вакханалия.
България в настоящето е транслатор на настроенията на САЩ. И президентът на България няма как да не се съобрази, когато от Вашингтон кажат "елате тук, не там".
Българските общественици, за съжаление и българският народ не разбират, че трябва да се гласува за русофили, те не избират русофилски партии (засега) в парламента. И българите, в по-голямата си част, избират тактика, както при турците, както и при гърците: ще се скрием, ще чакаме 100-200 години в окопите и всичко ще свърши.
Жалко и срамно е, че всички наши герои умират, забравени. Нашите герои на дружбата, българо-съветската, българо-руската дружба.
* * *
Искам да кажа няколко думи за танковете “Ейбрамс”. Мисля, че е интересно, това е гледна точка, която не звучи нито в България, нито в Русия. Аз самият бях командир на взвод за ПВО в танкова бригада в България - през 1987-88 година. Казвам, че знаем как да се бием с тях - поне тези, които сме завършили средното или висшето си военно образование в бившия Съветски съюз.
Разбирате, че няма празно място в пространството. Като влязат германските танкове в Украйна, американските "Ейбрамс" ще навлязат в Европа. Германската икономика вече няма да обслужва технически своите танкове, няма да доставя резервни части на други европейски страни. Просто американците по този начин много лесно завладяват и този пазар. По някаква причина този аспект също не звучи никъде, но е на повърхността.
Никонов:
„Ейбрамс“ далеч не е най-добрият танк и явно отстъпва на нашия Т-90, да не говорим за „Армата“.
Техническото обслужване идва от тези страни, които доставят оръжие. Българският министър на отбраната Дмитрий Стоянов направи интересно изказване: "Износ на оръжия за Украйна имаше. Това е факт. Лошото е, че българското общество научава това от чуждите медии, а не от бившия премиер. Лично аз получих информация, че в средата на март западна компания е закупила боеприпаси за друг съюзник на България в НАТО, след което са били доставени до границата с Украйна. Би било странно да се предположи, че боеприпасите са доставени на ГКПП просто така."
Колкото и цинично да звучи, оръжейният бизнес прави пари от конфликти.
Николай, бизнесът си е бизнес, но всички тези оръжия, които тайно отиват някъде, след това убиват руски войници. В България разбират тези хора като министъра на отбраната, че това може да свърши много зле, че може да не ни хареса много?
Малинов:
Това, разбира се, е колосален цинизъм. Аз си обяснявам тази ситуация с факта, че във военната операция в Украйна, виждам в нея много повече политика, отколкото война. Министърът на отбраната казва едно, министър-председателят казва като него, вицепремиерът казва друго, президентът казва трето. Но ние виждаме фактите и аз си ги обяснявам само с едно, че главнокомандващият взе едно важно стратегическо решение.
Още от времето на Картаген е известно, че първата война е война на изтощение, втората - на унищожение. Всички разбират, че е възможно да се премахнат всички тези точки в цяла Украйна за 12 часа. Но беше избрана друга тактика. Смятам, че тази тактика на война на изтощение е правилна, защото предвид това, което се случва във финансово валутния свят, това, което се случва в ШОС (Шанхайската организация за сътрудничество), че зад Русия са Африка, Латинска Америка, целият свят, почти две трети от света. Мисля, че Русия и нашите ценности са обречени да успеят в тази война на изтощение.
Този месец отбелязваме 20 години от създаването на нашата организация „Русофили” и сме горди, че сме първите в света, които се нарекоха така преди 20 години. През март учредяваме Международното движение на русофилите, ще се съберат хора от цял свят. Има много интересни инициативи по повод това събитие, което, както виждаме в България, придобива голяма популярност.