„Можете да сте господари на всичко или роби на всички - от вас си зависи.“ в брой 181

„Можете да сте господари на всичко или роби на всички - от вас си зависи.“
Категория: Сърцето, душата

Кольо Фичето „Можете да сте господари на всичко или роби на всички - от вас си зависи. Ама помежду си не градете толкоз дувари, дето да ви делят, ами повече мостове - да ви събират!“

Построените от Колю Фичето най-малко 4 големи моста, 12 църкви, джамии, много ханове и къщи из цяла Северна България са наследството, оставено от гения, живял през ХIХ в. Ако някому това се стори малко, нека не забравя, че по онова време майсторското свидетелство се получавало след 30 години в занаята. А Колю Фичето дори е бил „първомайстор“ - титла, която се давала в изключително редки случаи. Ако се двоумим как да го определим - като архитект, инженер, ваятел, няма да е грешка да кажем, че този изключително талантлив човек е обединил всичките. Арх. Явор Банков писа преди време, че Колю Фичето е един от големите майстори на европейския романтизъм.

Никола Иванович Фичев, който сам наричал себе си Колю Фичето или Фичоолу, е роден през 1800 г. Черпим сведения за живота му най-вече от невероятни анекдоти, за чиято достоверност единственото доказателство е това, което ръцете му са успели да сътворят. Защото един истински майстор върви след ръцете си.

Останал сирак тригодишен, той учил занаята при тревненски майстори. От албанци се научил да дяла камък, а „тайната“ на църквите и мостовете му открили брациговци. Когато на 36 г. бил признат за майстор, се преселил да живее в Търново, където останал до края си. Получил майсторство твърде рано, при строежа на църквата „Св. Никола“ - майстор Иван Давдата се разболял и Фичето довършил строежа. Когато пък приемали строежа на свищовската църква „Св. Троица“ - сред най-хубавите, строени по онова време, турските власти, независимо че ставало дума за християнски храм, наредили да има почетен караул. Струва си да обиколим неособено отдалечените един от друг градове и да видим мостовете на Колю Фичето.

Старинният дъгов мост над р. Росица при Севлиево е първото строено от майстора голямо инженерно съоръжение. Започнал го през 1857 г. и го завършил на следващата. Бил дълъг 110 м и имал седем отвора. Изградил го от камък. Нечуваното наводнение през 1897 г. само го повредило. Това, което не успяла да направи стихията, свършили хората. При ремонта през 1924 г. го продължили с още 80 м от бетон. През 1940 г. местен инженер „изправил“ гърбавата му форма, от всичките му страни сложили лъвове и го павирали. Тогава го нарекли „Лъвов мост“.

Има непотвърдени разкази, че и мостът на р. Видима при с. Градец - Севлиевско, бил строен също от него. Едно доказателство е лъвът, изваян в каменната му снага с голям свод.

Преди да започне моста над р. Янтра, Колю Фичето построил и един по-малък до Капиновски манастир при Велико Търново.

За съжаление земетресението през 1913 г. срутило църквите, строени от Фичето - „Св. Богородица“ и „Св. Спас“ във Велико Търново, „Св. Димитър“ в Лясковец и „Св. Никола“ в Горна Оряховица.

Родната му къща била съборена, за да се построи улица. Големият майстор си отишъл от този свят, огорчен от иронията, с която се отнасяли към него млади строители, чиито строежи си позволявал да критикува. Старецът им се виждал изкуфял, независимо че в повечето случаи се оказвал прав.

Добре ще  е да се погрижим повече за наследството, оставено от него. Защото то е истинската му слава и отношението ни към него ще е истинската ни почит. Много по-трогателна народна обич е вложена в тясната уличка във Велико Търново, която и днес е известна като „Фичевото сокаче“.

Църква "Света Троица" - Свищов

Църква "Света Троица" - Свищов, Сн: bg.wikipedia.org

Храм "Св. Троица" - съграден през 1867г, е един от най-интересните архитектурни паметници в Свищов. Дело е на големия български възрожденски строител уста Кольо Фичето. Иконите са рисувани от свищовлията Николай Павлович. Храмът е пострадал много при земетресението от 1977г, но през 1992 г реставрацията му е завършена.

Мостът на Колю Фичето над река Росица - Севлиево

Мостът на Колю Фичето над река Росица - Севлиево, Сн: hotalich.bg

По време на Кримската война (1853-1856) движението на войска, пътници и стока се засилило. На местната власт било възложено със свои сили да организира построяването на каменен мост.

За главен майстор на строежа на моста бил ангажиран майстор Никола Фичев от Дряново, прочут български строител и архитект. Приемането на сравнително голямата поръчка било изпитание за възможностите на майстора.

Строеният по-късно мост при Бяла е много по-внушителен, но той бил строен с предоставени от централната власт средства след специален закон от 1864г. В Севлиево такива средства нямало и още през 1856г строежът започнал.

Мостът бил дълъг 110 метра, поддържали го седем свода, като централният бил най-висок и оформял "гърбица".

Храм "Св. Никола" - Дряново

Храм "Св. Никола" - Дряново, Сн: Румяна Павлова/opoznai.bg

Храмът "Св. Никола" е сред първите самостоятелни строежи на майстор Колю Фичето. Построен е през 1851г, върху основите на по-стара църква. Това е първият опит на Колю Фичето да въведе свой собствен стил, което е ясно изразено при оформянето на фасадите.

Стенописите в храма са от 1926г, а три от иконите в иконостаса са дело на Станислав Доспевски, един от най-изтъкнатите български възрожденски художници.

Църква "Св. Никола" - Велико Търново

Църква "Св. Никола" - Велико Търново, Сн: bg.wikipedia.org

Намира се в източната част на квартал "Варуша". Църквата е ниска трикорабна базилика с дървени колони и дъсчени тавани. Изграждането й започва през 1835г от майстор Иван Давдата, но е довършена от Колю Фичето. След приключването на строежа последният е официално признат за майстор строител.

Покритият мост

Покритият мост, Сн: Ваня Маринова/opoznai.bg

Покритият мост в гр. Ловеч е един от символите на града и една от най-посещаваните местни забележителности.

В края на XIXв жителите на Ловеч се обърнали към самоукия майстор Колю Фичето с молба да построи покрит мост с дюкянчета. Той започнал строежа през 1874г и го завършил през зимата на 1876г.

Мостът бил широк 10м и дълъг 84м. Основите му били направени от камък, а останалата част - от дърво. По протежението му били разположени 64 занаятчийски и търговски дюкянчета, които обслужвали голяма част от жителите на Ловеч и околните села.

Покритият мост бил украсен с четири скулптурни фигури – лъв, двуглав орел, женски бюст и тояга с топуз. Днес от тях е запазена само фигурата на лъва.

Сградата на историческия музей в родния  на Кольо Фичето град - Дряново.

Музей "Кольо Фичето" - Дряново, Сградата на историческия музей в родния на Кольо Фичето  град - Дряново.

В експозицията "Колю Фичето - живот и творчество" се намират макети на много от сградите и мостовете, построени от него.

Статията е прочетена 1586 пъти
Назад към брой 181Назад

вестник Квантов преход 2011 - 2024