ПРИЯТЕЛИ,
Нали знаете откъде идва думата приятели? От… при ятото. Да, всички ние, четящите този вестник, сме едно истинско ято. Със сходни интереси, ценностна система и житейска философия. Просто вибрираме в сродни честоти. Затова ще ви разкажа за едно изключително събитие, което ще се случи в България за първи път след 550 години – поклоннически поход по пътя на мощите на Свети Иван Рилски!
През 1469 г, по време на най-тъмните години на турското робство, е било от изключителна важност това тържествено шествие да се случи, за да подкрепи изтерзания от безчинствата български дух.
Както знаете, още през 1393 г. Българската държава престава да съществува. Хиляди духовни средища са били разрушени и опожарени, ценните ни книги и ръкописи – изгорени, семействата – разбити, девойки и младежи - похитени. Черна скръб е тегнела над родната земя. И тогава родолюбиви монаси от Рилската обител отиват в Сереско, в имението на сръбската княгиня Мария, съпруга на покойния вече султан Мурад II. Знаели са, че само тя може да убеди султан Мехмед II да издаде указ за пренасяне на мощите на Свети Иван Рилски от Търново в Рилския манастир. Този факт е поредното чудо на Светинята. Помислете само – възрастната вече „царица Мара” предприема дълго и опасно пътуване от Серес до Константинопол и успява да убеди самия султан Мехмед Завоевателя да разреши тържественото пренасяне на мощите на Християнски светия!
И тръгва шествието през изтерзаната Българска земя, навсякъде посрещано и придружавано от вярващия ни народ, намиращ упование, изцеление и спасения от Свети Иван Рилски. Безброй са чудесата и даровете по пътя на мощите му от Търново през Никопол, Плевен, Враца, Луковит, София и Дупница до Манастира. Не е случайна тази голяма обиколка през повечето оцелели духовни средища, градчета и селца. Да се докоснат повече българи до благодатта на Светинята, да се прочистят душите, да се облагородят сърцата и да просветне надеждата. По целия този път съществуват и до днес множество църкви и манастири, обряди и легенди, свързани със Свети Иван Рилски. Благодарните хора още по пътя сътворяват специален ковчег и покров, обсипвайки го с дарове.
От тогава е останало преданието, че който иска да започне някаква важна работа, да предизвика съществена промяна в живота си, да излекува свои близки или себе си, е добре да мине точно по този път.
Е, кажете ми, това не е ли нашето българско Камино / = път, на испански/?!
Това е нашият, Българският Свят Път!
Това получих като прозрение през 2011 г., когато минах Ел Камино в Испания. По-късно научих, че по този наш Свят път са идвали хора от цяла Източна Европа и Русия, навсякъде където мощите на Светеца са творили чудеса и изцеления. Неслучайно десницата на Свети Иван Рилски се пази като много ценна реликва в храма на най-светия за гърците остров Тинос.
Последният известен българин, минал по този Свят път, е големият лечител, безсребърникът Петър Димков (над 100 000 излекувани), точно когато се отдава изцяло на лечителската си дейност. Знаменателно, нали?!
И сега съм особено щастлива да ви съобщя, че преподавателите от Велико Търново Паскал Пиперков и Евгени Коев са успели да създадат организация за провеждането на Поклонническия поход в тази юбилейна година. Те, самите, са минавали Светия път няколко поредни години с малко приятели и съмишленици, като са направили и най-съществените проучвания!
На 21 юни имаха представяне в Софийската митрополия, където ни запознаха с точния маршрут и организацията. Пътят е разделен на 5 основни етапа, като всеки може да се включи, откъдето му е удобно, съобразно времето и възможностите си.
При-ятели, нека и ние се включим в този Свят поход за обединение и просперитет на българския народ, за възраждане и въздигане на българския дух и изконните ни добродетели! Нека бъдем сред първопроходците на това свято начинание за обединение на цялото православно християнство! Нека го превърнем в постоянен път на духовно просветление, пречистване и смирение!
Ще се радваме да ви видим на похода!
Предварителен маршрут на поклонническия пешеходен преход "Светият път" 1-31.VII.2019г.
ПЪРВИ ЕТАП: ВЕЛИКО ТЪРНОВО - НИКОПОЛ (30.VI.-7.VII.2019 г.)
30.VI.2019 г. (неделя) Пристигане на поклонниците във Велико Търново - разглеждане на забележителности, свързани с престоя на мощите на св. Йоан Рилски в града, празнична вечерня в Катедрален храм.
1.VII.2019 г. (понеделник) Св. литургия в Катедралния храм, награждаване на участниците в Националния конкурс „Светият път - 550 г. от връщането мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рилския манастир”, начало на Поклоническия пешеходен поход „Светият път”.
(1,пн) гр. В. Търново - Патр. манастир „Св. Троица” - с. Самоводене - с. Ресен (18 км)
(2,вт) с. Ресен - с. Водолей - с. Паскалевец - с. Дъскот - с. Торна Липница (24 км)
(3,ср) с. Торна Липница - с. Батак - с. Сломер - с. Овча могила (20 км)
(4,чт) с. Овча могила - с. Морава - с. Стежерово - с. Петокладенци (17 км)
(5,пт) с. Петокладенци - с. Любеново (23 км)
(6,сб) с. Любеново - с. Въбел - гр. Никопол (12 км) / почивка, посещение на забележителности, посрещане на участниците във втория етап, вечерня
(7,нд) Св. литургия, изпращане на участниците от първия етап
ВТОРИ ЕТАП: НИКОПОЛ - ПЛЕВЕН - ЛУКОВИТ (6-14.VII.2019 г.)
(7,нд) гр. Никопол - с. Жернов - с. Муселиево (12 км)
(8,пн) с. Муселиево - с. Мечка - с. Коиловци (21 км)
(9,вт) с. Коиловци - с. Върбица - гр. Плевен (19 км)
(10,ср) гр. Плевен - Кайлъка - с. Брестовец - с. Тодорово (14 км)
(11,чт) с. Тодорово - каньон р.Чернелка - с. Петърница - с. Бъркач - с. Садовец (25 км)
(12,пт) с. Садовец - с. Ъглен (16 км)
(13,сб) с. Ъглен - гр. Луковит (15 км) / посрещане на участниците в третия етап, вечерня
(14,нд) Св. литургия, изпращане на участниците от втория етап
ТРЕТИ ЕТАП: ЛУКОВИТ - ВРАЦА - ЧЕРЕПИШ (13-21.VII.2019 г.)
(14,нд) гр. Луковит - с. Карлуково (12 км)
(15,пн) с. Карлуково - с.Кунино - с. Долна Бешовица (22 км)
(16,вт) с. Долна Бешовица - Тържишки манастир (12 км)
(17,ср) Тържишки манастир - с. Старо село - с. Царевец - с. Долна Кремена - с. Торна Кремена - с. Върбешница (23 км)
(18,чт) с. Върбешница - гр. Враца (20 км)
(19,пт) гр. Враца - Бистрешки манастир „Св. Иван Пусти” - гр. Враца (18 км)
(20,сб) гр. Враца - с. Паволче - с. Челопек - с. Люти брод - Черепиш (23 км)
/ посрещане на участниците в четвъртия етап, вечерня
(21,нд) Св. литургия, изпращане на участниците от третия етап
ЧЕТВЪРТИ ЕТАП: ЧЕРЕПИШ - СОФИЯ (20-25.VII.2019 г.)
(21,нд) Черепиш - с. Игнатица (12 км)
(22,пн) с. Игнатица - Осеновлашки манастир „Рождество на Пресвета Богородица (Седемте престола)” (20 км)
(23,вт) Осеновлашки манастир - Брезов дол - с. Буковец - с. Батулия (21 км)
(24,ср) с. Батулия - Курилски манастир „Св. Йоан Рилски” (17 км)
(25,чт) Курилски манастир „Св. Йоан Рилски” - гр. София (19 км)
ПЕТИ ЕТАП: СОФИЯ - РИЛСКИ МАНАСТИР (26-31.VII.2019 г.)
(26,пт) гр. София - кв. Бояна - с. Владая - с. Кладница
(27,сб) с. Кладница - с. Боснек - с. Долна Диканя - с. Е орна Диканя
(28,нд) с. Еорна Диканя - с. Дрен - с. Тополница - с. Яхиново - гр. Дупница
(29,пн) гр. Дупница - с. Бадино - с. Смочево - гр. Рила
(30,вт) гр. Рила - метох Орлица - метох Пчелина - Рилски манастир
(31,ср) Рилски манастир - пещера на св. Йоан Рилски / отпътуване
Поздрави: Христина Бързанова