Клуб "Млад археолог"
Дейностите на клуба се осъществяват по проект „Да направим училището привлекателно за младите хора“, с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейски социален фонд на Европейския съюз. В програмата на клуба, учениците имат възможност да се запознаят с работата и принципите на архивирането в Регионален исторически музей Варна. Целите на клуба по археология са:
- Да се развиват творческите умения и заложби, общочовешки и национални ценности;
- Да се развиват уменията за самостоятелно учене и събиране на информация;
- Да се формират потребности, интереси и нагласи за учене и самоусъвършенстване;
- Да се усъвършенстват комуникативните способности чрез възможности за публично представяне.
През месец ноември участниците се запознаха с предмета на археологията, с лектор д-р Владимир Славчев, запознаха се с експозицията на музея, посетиха ХVІІІ национална конференция „България в световната история и цивилизация-дух и култура”, срещнаха се с Мариана Праматарова, която представи своите книги и филма „Искри от вечността”, показаха свои презентации в Учебния музей за древногръцките богове, гледаха презентация за изработка на монети през античността и средновековието.
Информация за учебния музей:
Варненският учебен музей е открит през 1986 г. и се намира на приземния етаж в Археологическия музей. Негови създатели са варненски археолози и музейни уредници. За първи път в България отваря врати музей за деца, който има своя експозиция и зала за образователни дейности. Целта е да се обогатят представите за миналото, да се провокира по-голям интерес към историята и археологията, като се създаде нетрадиционно, привлекателно и същевременно достъпно експозиционно пространство, в което посетителите (малки и големи) имат пряк досег с музейните експонати. „Чувам и забравям, виждам и запомням, правя и разбирам” – тази древна китайска поговорка добре илюстрира концепцията на създателите на музея. През 90-те години на XX век, под мотото „В музея можем да учим, като се забавляваме!”, започват да се разработват музейно-образователни програми, които представят цялата експозиция на Археологическия музей. Те са на няколко нива, на различни теми и са съобразени с възрастовите особености на учениците. Образователните програми съчетават играта с научната информация, демонстрациите с различните дейности на децата -попълване на работни листи, рисуване. Издадени са детски книги „Земята на златото”, „Приказки на археолога”, написани от Иван Иванов. Следват „Пътуване в миналото” и „Монета” на Лиляна Липчева, уредник на Учебния музей.
Клуб "Млад Археолог
Ръководител: Петромила Атанасова