Руският външен министър Сергей Лавров призова сънародниците си да подкрепят Николай Малинов в брой 219

Руският външен министър Сергей Лавров призова сънародниците си да подкрепят Николай Малинов
Категория: МАСИ И ВЛАСТ

Руският министър на външните работи Сергей Лавров откри VIII Световен конгрес на руските сънародници, живеещи в чужбина, в залата на катедралата „Христос Спасител“ в Москва. В своето изказване Сергей Лавров призова сънародниците си да подкрепят работата на международното движение „Русофили“.:

„...въпреки сериозните трудности и потисничеството, с които днес се сблъскват на Запад гражданите, които поддържат духовна връзка с Русия и споделят нашите морални ценности, Конгресът събра повече от 400 представители на руски общности от над 100 страни по света. За делегатите, които живеят в недружелюбни страни, пристигането в Москва за участие в това събитие изискваше лична смелост. Бих искал искрено да благодаря на тези, които дори в най-трудните условия продължават активно да защитават международните позиции на руската култура и руския език.“

Пълният текст на речта:

„Ваше Светейшество,
Уважаема Валентина Ивановна,
скъпи сънародници, колеги, приятели,
гости на конгреса,
Имам удоволствието да приветствам всички в Залата на църковните събори на катедралния храм „Христос Спасител“.
Обявявам VIII Световен конгрес на руските сънародници, живеещи в чужбина, за открит.

***

Преди всичко позволете ми да прочета поздравлението на президента на Руската федерация Владимир Путин към участниците и гостите на Конгреса.

„Към участниците и гостите на VIII Световен конгрес на сънародниците, живеещи в чужбина.

Скъпи приятели, сърдечно ви поздравявам по случай откриването на VIII Световен конгрес на сънародниците. Русия последователно увеличава усилията си за подпомагане на сънародниците в чужбина. В последно време възможностите за възстановяване и придобиване на руско гражданство бяха значително разширени. Непрекъснато се усъвършенстват механизмите на Държавната програма за доброволно преселване, в рамките на която в нашата страна вече са пристигнали над 1,2 милиона души. Фондът за подкрепа и защита на правата на сънародниците, живеещи в чужбина, осигурява допълнителни средства за тези, които се нуждаят от правна помощ.

Със задоволство отбелязвам, че въпреки сериозните трудности и потисничеството, с които днес се сблъскват на Запад гражданите, които поддържат духовна връзка с Русия и споделят нашите морални ценности, Конгресът събра повече от 400 представители на руски общности от над 100 страни по света. За делегатите, които живеят в недружелюбни страни, пристигането в Москва за участие в това събитие изискваше лична смелост. Бих искал искрено да благодаря на тези, които дори в най-трудните условия продължават активно да защитават международните позиции на руската култура и руския език.

Убеден съм, че по време на Конгреса не само ще обсъдите проблемите, с които се сблъскват руските общности в чужбина днес, но и ще предложите нови идеи и инициативи, които ще послужат за консолидиране на многомилионния руски свят и за реализиране на неговия огромен творчески потенциал.

Пожелавам ви успех и всичко най-добро.“

В. В. Путин.

***

Позволете ми да говоря в качеството си на председател на Правителствената комисия за сънародниците в чужбина.

През трите години, изминали от провеждането на предишния конгрес през октомври 2021 г. ситуацията на международната арена не стана по-лека. „Колективният Запад“ начело със Съединените щати буквално „удвои“ усилията си за систематично сдържане на Русия и разгърна пълномащабна хибридна агресия срещу нашата страна, за да ни нанесе „стратегическо поражение“. Вашингтон и неговите съратници от НАТО открито заявяват намерението си да изтласкат Русия в периферията на световното развитие.

Всички усилия на нашите недоброжелатели са обречени на провал. Русия уверено провежда специална военна операция, за да гарантира защитата на законните си интереси в областта на сигурността, да не допусне превръщането на Украйна във враждебно на нас образувание под контрола на НАТО и най-вече да защити руския народ в Донбас и Новорусия, да защити правата му, провъзгласени в Устава на ООН, които киевският режим с подкрепата на Запада потъпква. Преследването на Украинската православна църква е още едно свидетелство за това. Това е и нарушение на Устава на ООН, който изисква зачитане на правата на човека независимо от раса, пол, език или религия.

Всички цели на специалната военна операция, поставени от президента на Русия Владимир Путин, със сигурност ще бъдат постигнати. Сигурността на Русия, животът, честта и достойнството на нашите граждани и сънародници, правото им да живеят в земята на предците си, да говорят на родния си език, да съхраняват историята си и духовно-нравствените си ценности ще бъдат надеждно гарантирани.

Опитите за изолиране на Русия на международната арена също се провалиха напълно. Държавите от мнозинството в света не следват примера на Запада и укрепват отношенията си с нас в различни формати и области. За това свидетелстват резултатите от срещата на върха на БРИКС в Казан под руско председателство. Народите от глобалния Юг и Изток разбират, че суверенна, силна Русия е най-важният фактор за формирането на справедлив многополюсен световен ред, основан не на думи, а на принципите на Устава на ООН, и то не избирателно, а в тяхната цялост и взаимовръзка. Такъв световен ред ще изразява интересите на цялото човечество, а не само интересите на шепа държави от „златния милиард“.

Наясно сме, че ситуацията в света се отразява и на нашата работа. Това се споменава в посланието на президента Владимир Путин. Координационните съвети на организациите на сънародниците и другите сънароднически сдружения в недружелюбните страни са изправени пред сериозен натиск, прояви на русофобия и други форми на дискриминация, опити за „премахване“ на руската култура и изтласкване на руския език от обществения и дори от всекидневния живот, както и за разкол на световното православие.

Изправени пред безпрецедентен натиск, вие продължавате да поддържате духовните, културните и езиковите си връзки с историческата си родина и допринасяте за укрепване на позициите ни на международната арена. Представителният състав на участниците в този конгрес ясно показва, че намеренията за разделяне на руския свят, независимо кой ги подхранва, са абсолютно безплодни.

Убедителна проява на сплотеността на руската диаспора бяха президентските избори в Русия през март тази година, на които мнозинството от нашите граждани в чужбина подкрепиха Владимир Путин. Благодарни сме за помощта, която оказахте на нашите чуждестранни институции, и за активното ви участие в организацията и провеждането на гласуването.

Темата на конгреса – „Заедно с Русия“, е по-актуална от всякога. Ситуацията в света изисква допълнително напрежение и съчетаване на усилията. През последните три години успяхме да направим много по отношение на укрепването на основите на руския свят, засилването на родолюбивото движение, повишаването на ефективността на неговите координационни структури и съхраняването на общата историческа памет. Приетият от Правителствената комисия по въпросите на съотечествениците в чужбина Комплексен план на основните мерки за осъществяване на държавната политика в тази област за периода 2024-2026 г. е насочен към по-нататъшна работа във всички горепосочени области.

Първата пленарна сесия на конгреса беше посветена на защитата на традиционните и семейните ценности. Тази тема е от особено значение на фона на агресивните опити на Запада да наложи на всички своите разрушителни неолиберални нагласи, които нанасят сериозни вреди на моралното здраве на хората. Един от „крещящите“ примери за морален упадък е използването на антихуманни, сатанински мотиви в програмата на летните олимпийски игри в Париж.

За да противодействаме на тези тенденции, продължаваме да работим за укрепване на основите на руското общество, включително като разчитаме на разпоредбите на президентски указ № 809 от 9 ноември 2022 г. „За утвърждаване на принципите на държавната политика за запазване и укрепване на традиционните руски духовни и морални ценности“. Радващо е, че нашите сънародници провеждат събития в чужбина, за да отбележат тазгодишната Година на семейството в Русия.

За щастие, в държавите, които насърчават неестествени модели на поведение, има много граждани, които отхвърлят опитите за посегателство върху историята и обичаите на своите народи. В отговор на нарастващия поток от призиви на 19 август тази година президентът Владимир Путин подписа указ за предоставяне на хуманитарна помощ на тази категория хора и съдействие за тяхното преселване в Русия. Указът обхваща 47 държави и територии, чиито правителства пропагандират разрушителни идеологически нагласи, които са пагубни за бъдещето на човечеството.

Днес ще трябва да обсъдите редица въпроси, свързани с опазването на общото ни културно и историческо наследство. Руският език и богатата руска култура, които обединяват наследството на всички народи на нашата многонационална страна, остават крепящите стълбове на руския свят. Вярваме, че ще подпомогнете дейността на създаденото през 2023 г. Международно движение на русофилите, което обединява хора, изпитващи най-мили и искрени чувства към Русия и нейната култура.

През следващата година ще отбележим 80-ата годишнина от Великата победа. На срещата на върха в Астана през октомври 2022 г. лидерите на държавите членки на ОНД, решиха да обявят 2025 г. за Година на 80-годишнината от Победата и Година на мира. Бих искал да изкажа искрената си благодарност на всички, които въпреки пречките и заплахите провеждат възпоменателни мероприятия в чужбина на паметниците на бойната слава и на местата на поклонение на съветските воини, концерти, автомобилни ралита, кампаниите „Безсмъртният полк“, „Георгиевската лента“ и „Градината на паметта“. Всичко това обезсмъртява Великата победа.

В рамките на конгреса са предвидени специални секции, в които ще се обсъждат такива актуални въпроси като защитата на правата и интересите на сънародниците, популяризирането на руския език и руското образование, участието на младите хора в обществената дейност, развитието на медиите на диаспората и проблема с преселването в Руската федерация. Предложенията и препоръките, направени по време на дискусиите, както и през предходните години, ще бъдат подробно разработени от Правителствената комисия по въпросите на сънародниците в чужбина за докладване на президента и правителството на Русия.

Нашето тясно сътрудничество с вас дава възможност да се разгледат много въпроси, които вълнуват сънародниците. В резултат на предишния конгрес беше взето решение относно приемането на руско гражданство на дете, родено в смесен брак без съгласието на чуждестранния родител. Този въпрос отдавна тревожи нашите приятели в чужбина и не е решен. Сега този въпрос е приключен.

Създаден е институт за репатриране, който разширява възможностите за преселване на сънародници в Руската федерация. По решение на президента Владимир Путин от тази година бюджетът на Фонда за подкрепа и защита на правата на сънародниците, чиито услуги са по-търсени от всякога в настоящата ситуация, е удвоен.

Одобрена е и се изпълнява цялостна държавна програма за подкрепа и популяризиране на руския език. По инициатива на президента на Казахстан К.-Ж.К.Токаев се създава Международна организация за руски език, отворена не само за страните от ОНД, но и за всички страни по света.

Радващо е, че младите сънародници все по-активно се включват в дейността на общностите. Разширяват се и възможностите за посещение на Русия. Това е нашият важен ресурс за осигуряване на приемствеността на руския свят.

Ролята на жените в структурите на диаспората нараства. Наши сънароднички участват в евразийски женски форуми. Създадена е Световна федерация на рускоговорящите жени. Евразийските срещи на руските сънароднички, които се провеждат от 2022 г. насам, се превърнаха във важна платформа за обсъждане на актуални въпроси. Ние ще продължим да подпомагаме всички тези проекти.

Не мога да не отбележа важната роля на медиите на сънародниците в популяризирането на руската култура и предоставянето на чуждестранната аудитория на обективна информация за Русия и нейната вътрешна и външна политика.

Резултатите от общите ни усилия за включване на руските региони в подкрепата на сънародниците, за свързване на икономическия потенциал на субектите на Федерацията с деловите среди на руската диаспора и за разширяване на географията и формите на външноикономическите и инвестиционните връзки са очевидни. Оценяваме ролята, която лично председателят на Съвета на федерацията В. И. Матвиенко играе в насърчаването на тази работа.

Не мога да не отбележа (и го правя с голямо удоволствие) ролята на плодотворното сътрудничество със сънародниците от Руската православна църква и други традиционни вероизповедания и народи на Русия. Нашият конгрес се провежда на свято място – в катедралата „Христос Спасител“. Това е ясно потвърждение за ненарушимостта на духовните връзки, които обединяват нашия народ, независимо от това къде живее.

Руската държава ще продължи да подкрепя решимостта ви да правите добро на историческата си родина, да насърчава стремежа ви да подпомагате нейното социално-икономическо развитие и да укрепвате международния ѝ авторитет. Няма съмнение, че с общи усилия ще успеем да съхраним и увеличим творческия потенциал на руския свят като наше основно наследство за бъдещите поколения.“

Николай Малинов

източник: Брод за България

Статията е прочетена 364 пъти
Назад към брой 219Назад

вестник Квантов преход 2011 - 2024