Училищата през 2020г. са със 100 по-малко от 1885г. при два пъти повече българи! в брой 163

Училищата през 2020г. са със 100 по-малко от 1885г. при два пъти повече българи!
Категория: Сърцето, душата

От 1989 до 2019 в България завинаги затварят врати 2544 училища. Броят на работещите е 2456  – със сто по-малко от 1885 г., когато населението на България е било 3 млн. души при днешни над 6 млн. българи. Изследвания сочат, че днес България е на последно място в ЕС по грамотност, припомня veristas.eu.

До Освобождението по българските земи има 1088 училища, защото през Възраждането е въпрос на престиж всеки град и по-рядко село да има свое училище, разбира се, малка сграда с 3-4 класни стаи. Децата учат основно „Рибния буквар“ на д-р Петър Берон – и буквар, и енциклопедия за непознати растения и животни, за произхода на кафето, за как се добива захарта и солта и други такива, и раздел по аритметика има, а и нравствени съвети в тоя „Рибен буквар“ има, като например „На другите не се присмивай, ами себе си гледай“ и „Ако излъжеш веднъж, не ти вярват втори път“.

...

....през 1879 най-достойните българи се събират в Търново на Учредително събрание и гласуват Конституцията, се обединяват около идея­та, че образованието е “основата на напредъка на народа ни и за който народ образованието е задължително, той успява”. Ето защо записват в Конституцията първоначалното образование да е безплатно и задължително. За две години отварят 356 училища, а след като тук пристига чехът Константин Иречек и става министър на просветата, се изработват училищните закони и училищната система – първоначално училище, средно училище и гимназия.…

...

И макар през 1885 в България да има вече 2556 първоначални училища, нов закон този път не препоръчва, а направо заставя всяка община да отвори най-малко едно първоначално училище и да го издържа,  понеже на този етап държавата няма пари, а на ежегодни общински събори учителите да решават какво ще учат децата… И понеже тогава има и частни училища (католически колежи, мюсюлмански училища и подобни), законът казва те да се издържат сами.

През 2017 година в България, член на ЕС, има 2456 училища – със 100 по-малко отколкото през 1885 година, когато на всичкото отгоре българите сме били и 3 милиона.

...

Може би тук е мястото да кажем, че от 1878 до 1944 българското образование винаги е било подпомагано от богати българи и от повече от 50 благотворителни организации, чиито парични фондове ги набират пак от тия хора, но и от всички българи…

...

Статистиката сочи, че през 1927 в България има 4111 училища, почти изцяло в нови сгради.

Просветният министър Омарчевски освобождава детската литература от данъци.

...

После в Европа, а и в България „замирисва“ на война и българските правителства съсредоточават вниманието си натам, но въпреки това през 1939 у нас има 4743 училища, 1932 прогимназии и 139 гимназии и може да е имало недостатъци, не може да е нямало, но по това време българското образование с нищо не пада по-долу от европейското.

После идва 1944 и политическата система, а и всичко се сменя, само образованието не го пипат...

...

И да кажем, че през 70-те и 80-те години по качество на образованието си България е измежду водещите държави в света.

...

Някой може да каже, че тогава са промивали на децата главите и разни такива неща, но това са други работи, нас ни интересуваше качеството и нивото на образованието… И като направихме справка, установихме, че учебната програма по класове през годините е непроменяема или почни непроменяема, че се е учело по едни и същи учебници…

...

През 1989 в България има 5000 училища, а нататък какво става, не успяхме да му хванем края, особено на учебните планове и учебници… Започва съсипията на българското образование

...

И от 1989 до 2017 в България завинаги затварят врати 2544 училища…

Какво се учи и какво не се учи днес в българското училище, не можем да кажем, но изследвания сочат, че днес България е на последно място в ЕС по грамотност, 40% от 16-годишните ученици са функционално неграмотни...

...

… Бизнесът твърди, че не може да намери подготвени работници, а България е и абсолютен рекордьор по нито учещи, нито работещи хора на възраст между 16 и 25 години…

Неравенството между елитните и периферните училища е драстично – възпитаниците на първите отиват да учат „навън“, „възпитаниците“ на вторите стават потенциални емигранти или аутсайдери, но и няма как да е иначе, при положение че в нито един момент от новата българска история управляващите не са абдикирали така от образованието, както сега, което е непростима историческа вина, да не кажем нещо повече.

Много е лесно да кажем, че само те са виновни, но ако те съсипват българското образование, ние да не би да имаме нещо против?

А докато пишем всичко това, опустелите 2544 училища из цяла България сънуват пълни класни стаи, карти по история и география, черни дъски и тебешири, разтворени учебници и тетрадки с подгънати крайчета, „Тих бял Дунав“ от стройни детски гласчета и неспокойни футболни топки под чиновете, а като се събудят, по коридорите си виждат захвърлени бирени бутилки, фасове, подпален паркет и укорителния поглед на Вазов от отдавна килнат и прашасал портрет.    (със съкращения)

източник: nformiran.net

Статията е прочетена 826 пъти
Назад към брой 163Назад

вестник Квантов преход 2011 - 2024